شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه » دانلود » چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

اطلاعیه سایت

چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟


شانس شرکت در این کارهای گروهی و رسیدن به موفقیت از طریق فعالیت های تیمی، امری است که کاملا به خود شما وابسته است. با قدم گذاشتن درمسیری درست و انتخاب راهی متناسب با اهداف تعیین شده، می توان درکار گروهی به موفقیت رسید، و دراین راه هیچ چیز نباید برایتان مهم تر از موفقیت گروهی باشد که درآن به فعالیت می پردازید.

آیا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که چگونه برخی کارهای گروهی به شکلی فوق العاده بهینه انجام می شوند، اما برخی دیگر به همان روزهای ابتدایی تشکیل گروه محدود می شوند و بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شوند؟ کار گروهی موفق به طور عجیبی ساده و درعین حال دشوار و پیچیده است.

به همین دلیل است که دربسیاری از گروه ها، برقراری ارتباط موثر میان اعضای گروه به سختی انجام می گیرد و بخاطر شکل گیری کنش های موفق میان آنان و هم چنین انجام درست امور، دغدغه های بسیاری وجود دارد. درواقع موفقیت کار گروهی به همین موارد مذکور وابسته است.

بدون توجه به ماهیت گروه و دلایل وجودی آن، انسان ها موجوداتی پیچیده و مخلوطی از ویژگی های مختلف هستند، همچنین هر عضو یک گروه، تمام کوله بار خودش را، چه خوب باشد چه بد، با خود به درون گروه می کشاند.

موفقیت در کار گروهی

بنابراین افراد مختلف با تجربیات متفاوتی که درکار و زندگی شخصی خود دارند، و همچنین درجات متفاوتی از موفقیت که درکارهای پیشین خود کسب کرده اند، گرد هم می آیند و یک گروه را تشکیل می دهند، و زیر سایه این گروه درپی اهدافی بروز می گردند و تلاش می کنند این اهداف را محقق سازند.

با درنظر گرفتن این پیچیدگی ها که درفرایند تشکیل یک تیم وجود دارد، عناصر متعددی دربرهم کنش های میان اعضای گروه اهمیت پیدا می کند و پیرو همین موضوع است که راهکارهای مختلفی مطرح می شود، و درنهایت به نتیجه ای اثر بخش منتهی می گردد.

شانس شرکت درکارهای گروهی و رسیدن به موفقیت از طریق فعالیت های تیمی، امری است که کاملا به خود شما وابسته است. با قدم گذاشتن درمسیری درست و انتخاب راهی متناسب با اهداف تعیین شده، می توان درکار گروهی به موفقیت رسید، و دراین راه هیچ چیز نباید برایتان مهم تر از موفقیت گروهی باشد که درآن به فعالیت می پردازید.

هر تیمی، به موارد بنیادینی نیاز دارد که بایستی بخاطر رسیدن به موفقیت محقق شوند، و تا زمانی که این عناصر ابتدایی فراهم نشوند، هیچ موفقیتی قابل انتظار نخواهد بود.

کلیدهای رسیدن به موفقیت درکار گروهی

نکاتی که درادامه بیان خواهد شد، فضایی که بایستی بخاطر رسیدن به موفقیت درکار گروهی ایجاد شود را تشریح می کند.

– اعضای گروه باید اهداف تیم را درک کنند و بخاطر رسیدن به آن ها تلاش نمایند. چنین تصمیم و توافقی که درجهت رسیدن به هدف های تعیین شده شکل می گیرد، بخاطر تحقق کار گروهی موفق، حائز اهمیت است. اعضای گروه باید روی تمام جزئیات مسیری که با هم طی خواهند کرد توافق داشته باشند و چتر حمایت خود را درتمام طول این راه روی هر آنچه که گروه تعیین کرده است بگسترانند.

– گروه باید محیطی را فراهم نمایند که تمام افراد دربستر آن به ریسک های منطقی دست بزنند، به برقراری ارتباط بپردازند، تصمیم بگیرند، و عمل کنند. اعضای گروه باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند و بخاطر مخالفت و بیان نظراتشان سرزنش نشوند.

– ارتباطات میان اعضا درچارچوب گروه، باید بر پایه راستی، اعتماد و احترام متقابل باشد. به این ترتیب تمام افراد بخاطر بیان دیدگاه ها، تفکرات، و راه حل های مشکلات، احساس راحتی و آرامش خواهند کرد. درنتیجه همه آنها می فهمند که بخاطر شنیدن نظراتشان، گوش شنوایی وجود دارد و سایرین بخاطر درک دیدگاه هایشان تلاش می کنند. همچنین تمام اعضای گروه به راحتی سوالات و مشکلات خود را دربین دیگر افراد بیان خواهند کرد و همکارانشان بخاطر حل مشکلات آنان راه حل ارائه می نمایند.

– اعضای گروه باید به عنوان افرادی منحصر بفرد شناخته شوند که تجربیات، نقطه نظرات، دانش، و دیدگاه هایشان هیچ جایگزینی نخواهد داشت. به این ترتیب تفاوت نظرات به عنوان یک مزیت مهم بخاطر رسیدن به اهداف گروه قلمداد خواهد شد. بر مبنای همین تعدد نظرات است که سازمان ها به سمت تولید محصولات بروز، خدمات نوین، و رویکردهای تازه هدایت می شوند. درواقع هر سازمان، هر چه درجذب نظرات مختلف موفق باشد، دررسیدن به اهدافش نیز موفق تر خواهد بود.

موفقیت در کار گروهی

– دریک گروه موفق، خلاقیت، نوآوری و نظرات متفاوت با روی باز پذیرفته می شود و مورد تشویق قرار می گیرد. حرف هایی مثل “ما دقیقا همین کار را کردیم و نتیجه ای ندیدیم” یا “چه نظر احمقانه ای” دریک گروه موفق جایی نخواهد داشت.

درنتیجه اعضای گروه می فهمند که قدرت تیمشان به نظرات مخالف و دیدگاه های متفاوت وابسته خواهد بود، و از طریق است که می توانند بر مشکلات فایق آیند و اهداف گروه را به پیش ببرند.

– اعضای یک تیم باید بتوانند خودشان را دائما ارزیابی کنند و فرایندهای موجود درگروه را بهبود ببخشند. شاخص های تعیین شده درگروه بایستی با روی باز درمیان اعضا به بحث گذاشته شوند و به این ترتیب توانایی های گروه بخاطر قرار گرفتن درمسیر پیشرفت بهتر و بهتر خواهد شد.

– تمام افرادی که دریک گروه فعالیت می کنند باید درتصمیم گیری های گروهی مشارکت داده شوند و بخاطر بیان نظراتشان مورد حمایت قرار گیرند. بر همین اساس است که اعضای گروه درمی یابند که نقشی موثر درپیشبرد اهداف گروه دارند و حضور آنان درگروه بخاطر رسیدن به موفقیت تیمی بسیار مهم است.

اگر گروهی بتواند این فاکتورها را به درستی رعایت کند، بدون شک می تواند دررسیدن به اهدافش موفق شود. دراین صورت است که می توان با اطمینان گفت که کار گروهی درمسیری صحیح انجام گرفته است. درواقع همیشه کارها و وظایفی که درگروه انجام می گیرد چالش اصلی گروه نیست، بلکه این روابط میان اعضای تیم و موارد جزئی که روز به روز درگروه شکل می گیرد و محقق می شود است که بزرگترین دغدغه های موجود درکار گروهی را بوجود می آورد.

درصورتی که اعضای گروه بتوانند از سنگرهای شخصی خودشان بیرون بیایند و دوشادوش یکدیگر بخاطر پیشبرد کار تیمی تلاش کنند، به بزرگترین دستاوردهایی که می توانند تصور کنند دست خواهند یافت. بسیاری از مواردی که گفته شد، بخاطر گروه ها و افرادی که به کار گروهی مشغول هستند، واضح و مبرهن است، پس کافی است با رعایت نکات مذکور به گروهمان اجازه دهیم که درمسیر پیشرفت قرار گیرد.


گرداوری شده : ایران فراز

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A