home دسته‌بندی نشده همه چیز درباره ی فنچ پاکستانی

همه چیز درباره ی فنچ پاکستانی


فنچ پاکستانی با نام علمی Lonchura punctulataکه با عنوان های فنچ چاشنی, فنچ ادویه ای, جوز هندی و یا مونیای خالدار نیز شناخته می شود پرنده ای آوازخوان و زیبا به اندازه ی گنجشک و از دسته ی دانه خواران می باشد. این پرندگان گرچه با نام فنچ پاکستانی مشهورند ولی از پرندگان بومی جنوب آسیا می باشند.

زیستگاه فنچ پاکستانی

فنچ های پاکستانی را می توان در طیف وسیعی از زیستگاه ها یافت اما معمولا در نزدیکی آب و علفزار ها زندگی می کنند. در هند بیشتر در شالیزار ها رایج هستند و به دلیل تغذیه از غلات نوعی آفت جزئی به شمار می آیند.

محل زندگی این پرندگان در پاکستان به منطقه ی باریکی از سوات تا لاهور محدود می شود.

همچنین در فصل تابستان در دامنه های هیمالیا در ارتفاعات حدود ۲۵۰۰ متر و در نیلگریس در ارتفاع حدود ۲۱۰۰ متر نیز یافت می شوند.

پرندگانی که از محدوده ی بومی خود خارج شده اند اغلب در مناطقی با آب و هوای مناسب مستقر می شوند و سپس در مناطق اطراف هم شروع به زندگی می کنند.

جمعیت پرندگانی که از قفس فرار کرده و در طبیعت مسستقر شده اند در هند غربی، هاوایی، استرالیا، ژاپن و جنوب ایالات متحده و عمدتاً در فلوریدا و کالیفرنیا قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که مونیای خالدار در اوهایو و هاوایی با مونیای سه رنگ درمورد زیستگاه رقابت می کند و معمولا در جایی که این رقیب وجود داشته باشد جمعیت انها نادر است.

خصوصیات ظاهری فنچ پاکستانی

فنچ پاکستانی پرنده ای با طول حدود ۱۱-۱۲ سانتی متر و وزن ۱۲-۱۶ گرم می باشد. نوع بالغ این پرنده منقار سیاه, سر, بدن و بال های تیره ی شکلاتی مایل به قرمز, دم زرد داشته و زیرگلوی آن زمینه ی سفید با پرهای فلس مانند تیره می باشد.همچنین نوع نا بالغ آن که نوع نابالغ آن گاها با جوجه های گونه های دیگر مثل مونیای سه رنگ یا مونیای گلو سیاه اشتباه گرفته می شود.

نگهداری فنچ پاکستانی در خانه

شرایط نگهداری فنچ پاکستانی در خانه

برای نگهداری فنچ پاکستانی در خانه توجه به عوامل زیر ضروری است:

لانه یا قفس فنچ پاکستانی

فنچ های پاکستانی را می توانید در قفس نگهداری کنید ولی چون به زیستن در طبیعت عادت کرده اند بهتر است از قفس بزرگی برای نگهداری شان استفاده شود تا فضای کافی برای پرواز داشته باشند. این پرندگان ترجیح می دهند در لانه ای که خودشان ساخته باشند زندگی کنند بنابراین می توانید علف های خشک, الیاف نارگیل یا خزه ها را به عنوان لوازم لانه سازی در قفس قرار دهید.

فنچ های پاکستانی در مدت کمی به دمای خانه عادت می کنند ولی بهتر است محیط زندگی انها گرم باشد چراکه در محیط های سرد سیستم بدنی شان درست عمل نمیکند.

تغذیه ی فنچ پاکستانی

فنچ های پاکستانی اغلب قبل از فصل تولید مثل از جلبک ها که منبع غنی پروتئین هستند تغذیه می کنند.

غذای مورد علاقه ی این پرندگان غلات و برنج می باشد ولی این مواد برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن پرنده کافی نیستند و باید با مصرف مواد غذایی دیگر جبران شود. بذر جوانه زده ارزش غذایی بیشتری دارد.

تغذیه ی جوجه فنچ ها بر عهده ی والدین است و آنها در این مورد بسیار احساس مسئولیت می کنند. والدین اول خودشان غذا را بلعیده و سپس از چینه دان و معده به دهان خارج کرده و وارد حلق جوجه هایشان می کنند. بهتر است برای رشد بهتر جوجه ها در این دوره از تخم مرغ اب پز برای تغذیه استفاده شود.

تشخیص جنسیت فنچ پاکستانی

این گونه از پرندگان از لحاظ جنسی بسیار شبیه به هم هستند بنابراین تشخیص جنسیتشان بسیار دشوار است. فنچ های نر قسمت پایینی منقار بزرگتری دارند اما این راهی برای تشخیص جنسیت پرنده نیست. ولی نکته ای که می توان در این مورد بیان کرد این است که در فنچ ها آوازخوانی بیشتر مختص پرنده ی نر می باشد در واقع پرنده ی نر با آوازخوانی و رقص و حرکت دادن بال های خود سعی می کند تا توجه پرنده ی ماده را به خود جلب کند.

تولید مثل فنچ پاکستانی

برای فنچ هایی که در طبیعت زندگی می کنند بهترین زمان جفت گیری فصل های بهار و پاییز می باشد. ولی برای آنهایی که در قفس نگهداری می شوند در صورتی که شرایط مطلوب فراهم باشد زمان مشخصی وجود ندارد و در طول سال می توانند جفت گیری و تولید مثل کنند.

جفت گیری فنچ پاکستانی

فنچ ها برای جفت گیری باید بالغ باشند. پس ازسن ۲ماهگی به مرحله ی جفت گیری نزدیک می شوند ولی بهترین سن برای جفت گیری ۱۲ماهگی می باشد.این پرندگان در فاصله ی بین یک تا سه هفته جفتگیری می کنند.

تولید مثل فنچ پاکستانی

چگونه می توان فهمید عمل جفت گیری فنچ ها انجام شده است یا خیر؟

اولین اقدام این پرندگان پس از جفت گیری لانه سازی است. پس وقتی فنچ های شما شروع به لانه سازی کردند یعنی عمل جفت گیری انجام شده است.

فنچ ها در هر دوره بین ۳ تا ۱۰ تخم می گذارند و پس از ۱۴ روز جوجه ها به ترتیب زمان تخم گذاری به دنیا می آیند.

آیا می توان از پرورش فنچ پاکستانی کسب درامد کرد؟

ویژگی های منحصر به فرد فنچ ها, پرورش آن ها را به شغلی پردرآمد تبدیل کرده است که در ادامه چند مورد از آنها ذکر شده است.

  • قابلیت سازگاری با شرایط محیطی را دارند

فنچ های پاکستانی برخلاف سایر پرنده های زینتی به راحتی شرایط محیطی جدید را پذیرفته و با افراد جدید خو می گیرند. بر خلاف ظاهر کوچکشان جان سخت بوده, خیلی کم دچار مریضی می شوند و به راحتی نمی میرند. طول عمر آنها حدود ۵ تا ۱۰ سال است.

  • زاد و ولد زیادی دارند

زاد و ولد در تعداد بالا یکی از اصلی ترین مسائلی است که برای پرورش دهندگان پرندگان زینتی مطرح است. فنچ های پاکستانی هم جز آن دسته از پرندگانی هستند که با زاد و ولد زیاد سود بالایی را برای پرورش دهنده حاصل می کنند.

  • محبوبیت زیادی میان مردم دارند

فنچ ها نسبت به سایر پرنده های زینتی مانند طوطی ها و مرغ عشق ها قیمت ارزان تری دارند ولی در عین حال از لحاظ ظاهری بسیار زیبا می باشند. همین عامل آنها را تبدیل به پرنده ی زینتی محبوب در میان انسان ها کرده است.

  • صادرات بالا به کشور های عربی دارند

بر اساس مطالعات اخیر فنچ ها علاوه بر ظاهر زینتی خود, دارای ارزش غذایی نیز می باشند و در کشور های عربی از گوشت و کله ی آن برای افزایش قوای جنسی مصرف می شود.

جوجه کشی مصنوعی از فنچ پاکستانی

در صورتی که تمایل داشته باشید بصورت مصنوعی و در تعداد بالا فنچ های پاکستانی را تکثیر کنید استفاده از دستگاه جوجه کشی حرفه ای می تواند انتخاب خوبی باشد. این دستگاه ها قابلیت شبیه سازی شرایط فراهم شده توسط مرغ مادر برای تخم نطفه دار درمحفظه ی دستگاه را دارند.

دستگاه های جوجه کشی مخصوص طیور زینتی دارای ویزگی هایی همچون چرخش کامل تخم نطفه دار و ابعاد کوچک هستند تا کنترل دما و رطوبت در آنها به شکلی مناسب صورت گیرد.

از جمله مهمترین فاکتور ها در استفاده بهینه دستگاه جوجه کشی برای فنچ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– بدنه ای مقاوم در برابر رطوبت داشته باشد.

– تنظیم دمای آن به صورت اتوماتیک صورت گیرد

– تنظیم رطوبت در آن به صورت اتوماتیک صورت گیرد

– چرخش آن به صورت ۳۶۰ درجه باشد

– گارانتی داشته باشد و لوازم یدکی آن به راحتی پیدا شود

یکی از مهمترین فاکتورها در خرید تجهیزات جوجه کشی و بخصوص دستگاه جوجه کشی مخصوص پرنده های زینتی همچون فنچ پاکستانی ، توجه به محل خرید می باشد.

فروشگاه چیکن هچ با جمع اوری اطلاعاتی دقیق و ارائه ی محصولاتی با ویژگی های مختلف در وبسایت خود شرایط را برای انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی مناسب این پرنده فراهم کرده است.

همچنین کارشناسان فروش این فروشگاه امکان مشاوره در مورد انتخاب دستگاه جوجه کشی مناسب برای جوجه کشی از فنچ را نیز برای شما ارائه خواهند داد.

سخن آخر

در این مقاله نگاه کلی به خصوصیات فنچ پاکستانی داشتیم و چگونگی تکثیر و نگهداری آن در خانه را بررسی کردیم. امید است که برایتان مفید واقع شده باشد.


منبع:نیک استار
گرداوری شده : ایران فراز

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A