اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷
خانه » بیوگرافی » مسخ نوجوانی در دنیای گوشی های هوشمند

اطلاعیه سایت

مسخ نوجوانی در دنیای گوشی های هوشمند

مسخ نوجوانی در دنیای گوشی های هوشمند


به گزارش مجله خبری و تفریحی گپینو به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایلام رصد:در گذر از کودکی به جوانی باید از پلی به نام نوجوانی عبور کرد. نوجوانی دوره‌ای است با نیازهای نوظهور جسمی و روانی، که هرکدام پاسخ خاص خود را می‌طلبد. نیازهایی که یک نوجوان به‌تنهایی قادر به پاسخ دادن به آن‌ها نیست و باید والدین آن‌ها را درک و به آن‌ها پاسخ دهند .

دوره‌ای که اگر نادیده گرفته شود کودک مستقیماً وارد دنیای بزرگ‌سالی می‌شود. امروزه حضور گوشی‌های هوشمند در دست نوجوانان با مزیت نه‌چندان معقول، ابزار کنترلی  و صدها معضل والدین را در خواب هوشمندی‌ها فرو برده است؛ اغلب والدین معتقدند که داشتن تلفن همراه به‌عنوان یک ابزار کنترلی، برای اطلاع از زمان حضور و خروج فرزندان از منزل لازم است ، اما این قابلیت، سایر معایب را توجیه نمی‌کند.
گوشی‌های هوشمند، بدون آموزش لازم و بدون برنامه زمانی برای استفاده از آن ، علاوه بر مشکلات فیزیکی و جسمانی مخصوصاً در ناحیه چشم ، سر و گردن ، دیواری را بین دنیای واقعی و دنیای مجازی ایجاد می‌کند که نه‌تنها نوجوان، حتی والدین گاهاً متوجه این دیوار نیستند و تناقضات را به‌حساب اقتضای دوران می‌گذارند . حضور دائم نوجوان در همه فضاهایی که متأسفانه متناسب با سنین خاصی طراحی نشده‌اند، نوجوان را از ارزش‌ها و هنجارهای اخلاقی و اجتماعی غافل نموده و آنان را در منجلابی از ارزش‌های ساختگی فرومی‌برد؛ به‌گونه‌ای که عمل کردن به آن‌ها در دنیای واقعی، رنجی را بر نابسامانی‌هایشان می‌افزاید . انس و الفت شبانه‌روز نوجوان با گوشی هوشمند ، همه‌ی  انرژی‌های مفید و مضاعف را به‌آرامی به خاکستر تبدیل می‌کند به‌نحوی‌که نوجوان، توانایی تمرکز  و دیدن واقعیت را ازدست‌داده و اندک زمانی که در دنیای واقعی مدرسه و محیط خانواده است، او را چنان غرق می‌کند که گاه والدین ناآگاه، می‌پندارند که فرزند آن‌ها نیاز و حتی مشکل خاصی ندارد؛ غافل از این‌که، گوشی‌های هوشمند، نیازهای آن‌ها را در تلاطم و سردرگمی‌هایشان پنهان کرده که خود نیز بر آن‌ها واقف نیستند . نوجوانان نیازهای واقعی خود را فراموش کرده  و به والدین نیز منعکس نمی‌کنند و این همان جایی است که آرام‌آرام نوجوان دچار مسخ شخصیت شده و درون آن‌ها به فراموشی سپرده می‌شود .
این غفلت دوسویه، نوجوان را متوجه ظرفیت‌ها و استعدادهایش نمی‌کند و والدین نیز هرگز متوجه استعداد قابل پرورش فرزندشان نخواهند شد.  نوجوان با مظلومیت تمام و با حذف دوران نوجوانی خود، وارد بزرگ‌سالی می‌شود که درگیر نیازها و خواسته‌هایی می‌شود که نه اقتضای سنش را دارد و نه مورد انتظار جامعه  است. نوجوانی دوران طوفان و هیجان است، این دوران را  نباید در  زیر آتش هوشمندی‌های تلفن همراه به خاکستر تبدیل کرد. این نکته مهم است که والدین به لحاظ سواد اطلاعاتی حتی با بالاترین مدارک تحصیلی، گاهی نسبت به فرزندانشان اطلاعات کمتری دارند، پس غیرمنطقی است که انتظار داشته باشیم فرزندان خود را به عقب برگردانند پس این والدین هستند که باید خود را به آن‌ها برسانند. بنابراین شایسته است والدین به نکته توجه کنند که با مزیت کنترلی گوشی‌ها که به‌راحتی قابل جایگزین است، نسبت به معایب بی‌شمار آن غافل نباشند. آموزش لازم جهت استفاده، مخصوصاً از مرورگرهایی که هیچ محدودیت سنی بر آن‌ها حاکم نیست داده شود . برنامه زمانی مشخص، برای استفاده در ساعات خاصی از شبانه‌روز در نظر گرفته شود و در صورت امکان با نصب  نرم‌افزارهای کنترل، والدین بر روی گوشی فرزندان (امروزه والدین در کشورهای پیشرفته از آن‌ها استفاده می‌کنند) سعی در نظارت غیرمستقیم بر فعالیت فرزندانشان در دنیای مجازی داشته باشند؛ از سوی دیگر استفاده از مودم‌های وایرلس، در فضای منزل محدود و یا حذف نمایند،تا هوشمندانه در خواب نمانند.

عضویت در کانال تلگرام گپینو

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :منبع: گپینو

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A