قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
خانه » دانلود » لانتوری یعنی چه؟

اطلاعیه سایت

لانتوری یعنی چه؟

لانتوری یعنی چه؟


فرزاد جمشیدی مجری و پژوهشگر تلویزیون یادداشت کوتاهی درباره ی کلمه ی لانتوری نوشته و دراختیار این خبرگزاری قرار داده است. جمشیدی با اشاره به کنجکاوی این روزهای مردم کشورمان درباره ی کلمه ی “لانتوری” که اخیرا به واسطه ی فیلمی با همین نام به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی (رضا درمیشیان) سر زبان ها قرار گرفته، نوشت: «هنگامی که بخاطر تحقیقات فرهنگ نامه ی جامع مشاهیر ایران به نقاط مختلف ایران سفر می کردیم، درمناطق جنوبی کشور، خاصه آبادان و خرمشهر و شهرهایی چون بوشهر و بندرعباس به کلمات، عبارات و اصطلاحاتی برمی خوردیم که زاده ی معاشرت و مهاجرت خارجیان (به ویژه انگلیسی ها) به میهنمان بودند. درهمین زمینه اصطلاحات جالبی را پیدا کردیم. مثلا درآبادان هنوز هم برخی از کلمات و اصطلاحات خارجی درمحاورات مردم بومی شنیده می شود مثل:
آفیس بوی (پادو، گماشته)؛ پیپ حوس (شلنگ) ؛ تماته (گوجه فرنگی) ؛ اسپکتر (مسئول، سرپرست) ؛ اورد (دستور) !

این مجری و محقق نام آشنای کشورمان اعتقاد دارد: «بر همین مبنا درجنوب کشورمان کلمه ی “لانتوری” چندین بار به گوش ام خورد و درپی آن برآمدم که معنا و مفهوم آنرا پیدا کنم. درهمانجا بود که متوجه شدم سابق بر این و درزمان نبودن یا کم بودن برق و لامپ درایران، فانوس هایی از خارج کشور همراه با ملوانان و کارکنان صنعت نفت انگلیس وارد ایران می شود. این فانوس ها “لانترن” نام داشته که برگرفته از خود کلمه ی فانوس (Lantern یعنی فانوس) بوده است. البته (lunt) به معنی مشعل هم درآن مناطق، مورد استفاده ی کارگران صنعت نفت قرار می گیرد. وجود پالایشگاه ها و بنادر مختلف درکشورمان موجب معاشرت هموطنان جنوبی ما با افراد مختلف خارجی شده بود و همین موضوع باعث تطور و تحول کلمات خارجی درزبان ایرانی شده است. بر این اساس، سابقا کلمه ی فانوس را درجنوب کشور به نام لانترن اسم می بردند. کمااینکه اولین رژه لب را به نام “برند” (Brand) آن، “ماتیک”…. اولین سقز فرنگی را “آدامس”، اولین پودر رختشویی را “تاید”، اولین اسپری موی سر را “تافت” و اولین ذرت بوداده را “چسترفیلد” می گفتند که بعدها و تا هنوز با نام عجیب دیگری درایران معروف شده است! عجیب این است که لانترن به معنای فانوس درطی زمان و درمحاوره ی متعدد محلی، با علامت صفت فاعلی درانگلیسی (er) یک کلمه ی مرکب ایجاد کرده و “لانتر” یا “لانتور” به معنای کسی است که فانوس را حمل می کرده!

چرا کلمه ی لانتوری به معنای ناسزا درایران استفاده می شود؟

درقمارخانه ها و کازینوهای قدیمی جنوب ایران مرسوم بوده هر کس می باخته و درازای آن نمی توانسته از عهده ی تادیه و پرداخت کامل وجه خود برآید، می بایست به مدت چند روز بخاطر فرد برنده و پیروز درقمار، فانوسی حمل می کرده و ای بسا این حمل فانوس به مکان های خلوت تر و کارهای فرومایه تر دیگری نیز می انجامیده و همه ی اینها بخاطر ایجاد کسر شان درفرد بازنده بوده است. و از همین روی “فانوس کش” یا “فانوس کشی” به عنوان فحش و ناسزا استفاده می شده! بنابراین اصطلاح “لانتوری” به صورت خلاصه و مجمل، یعنی فردی درمرتبه ی بسیار پایین جامعه!

گفتنی است لانتوری نام فیلمی است به کارگردانی رضا درمیشیان که چندی است روی پرده های اکران سینماهای کشور قرار گرفته و با استقبال کم نظیر تماشاگران مواجه شده است. دانلود رایگان فیلم لانتوری به موضوع قربانیان اسیدپاشی می پردازد و سال گذشته درجریان جشنواره ی دانلود رایگان فیلم فجر دربخش سودای سیمرغ قرار گرفته بود.

درموج باز بخوانیم:

ایرانفراز دهید:
ad


گرداوری شده : ایران فراز

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A