سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه » دانلود » غذاهای انگشتی یا فینگر فود برای کودکان

اطلاعیه سایت

غذاهای انگشتی یا فینگر فود برای کودکان

غذاهای انگشتی یا فینگر فود برای کودکان


فینگر فود یا غذای انگشتی

فینگر فود یا غذای انگشتی

زمانی که کودک بتواند بنشیند و بتواند غذاها را دردهانش بچرخاند و یا بخاطر خوردن غذا به صورت مستقل تمایل نشان داد و دستش را روی سفره بخاطر غذا دراز کرد، زمان آن فرا رسیده که کودک به تنهایی غذا بخورد. عواملی همچون کم اشتاهایی، بد غذایی، یبوست و اضطراب می توانند اشتاهای کودک را کم کنند. به همین دلیل می توانید فینگر فود به کودک بدهید تا از طعم غذا لذت ببرد.

منظور از غذاهای انگشتی بخاطر نوزاد چیست؟

تکه هایی از مواد غذایی که کودک شما بتونه به تنهایی و به راحتی انتخاب کرده و بخاطر خوردن دردهان قرار بده به عنوان غذای انگشتی شناخته میشه. خوردن تکه های کوچک مواد غذایی بخاطر کودک سرگرم کننده است و گام مهمی به سوی استقلال درغذا خوردن او محسوب میشه. همچنین مهارت های حرکتی کودک رو بهبود داده و باعث هماهنگی اعضای بدن باهم میشه. نگران کثیفی لباس ها و بدن کودکتون درحین غذا خوردن نباشین و اجازه بدین که این کار مهم رو به تنهایی تجربه کنه.

چه زمانی بخاطر استفاده از غذاهای انگشتی مناسب است؟

معمولا بین ۸ تا ۹ ماهگی کودکتون درحین غذا خوردن سعی میکنه که قاشق رو از دستتون بگیره یا به غذای خودش دست میزنه. این زمان بهترین وقت بخاطر شروع یادگیریه. درابتدا بدلیل عدم هماهنگی بین اعضای بدن و ضعف مهارت های حرکتی ممکنه که بیشتر غذا رو بریزن اما به مرور و با تکرار این کار مهارت استفاده از انگشت شست و سبابه رو می آموزن و به راحتی غذاها رو دردهانشون قرار میدن.

مکان ثابتی را بخاطر غذا خوردن کودک اختصاص دهید

درابتدا ۴ یا ۵ قطعه از مواد غذایی رو روی سینی صندلی غذاخوری کودک قرار بدین و بخاطر این کار او را همراهی کنید. با گذشت زمان تکه های بیشتری از غذاها رو دراختیارش بذارین. سعی کنید همیشه کودکتون رو در این صندلی غذاخوریش قرار بدین تا یاد بگیره که پرسه زدن و نقش بخاطر وقت غذا خوردن نیست. اگر هم نشسته به فرزندتون غذا میدین بهتره که همراهش باشین تا تکه های ریخته شده روی زمین رو دردهانش نذاره و از نقش درحین غذا خوردنش جلوگیری کنید چون احتمال خفگی درنوزاد وجود داره.

چه غذاهایی به عنوان فینگرفود بخاطر کودکتان مناسب است؟

نوزاد شما ممکنه که اشتهای خوبی بخاطر غذاخوردن داشته باشه اما احتمالا دندان نداره یا به طور کامل دندون هاش درنیومدن، بنابراین باید موادی رو بخاطر غذای او انتخاب کنید که به راحتی دردهانش حل بشن و کاملا پخته شده و نرم باشن. به یاد داشته باشید که یادگیری کودک دررابطه با بافت غذا، رنگ و عطر همگی به شما بستگی داره. پس سعی کنید که از انواع مواد غذایی و غنی از مواد مغذی بخاطر او استفاده کنید و از خوردن شیرینی های پرچرب و تنقلاتی مانند پفک و چیپس جلوگیری کنید.

همچنین


گرداوری شده : ایران فراز

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A