home دسته‌بندی نشده طرز تهیه شیرینی مرنگ فرانسوی ویژه نوروز با نکات

طرز تهیه شیرینی مرنگ فرانسوی ویژه نوروز با نکات


طرز تهیه شیرینی مرنگ فرانسوی ویژه نوروز با نکات

شیرینی مرنگ : مرنگ (به انگلیسی: Meringue)، محصولی است که از به‌ هم زدن سفیدهٔ تخم مرغ و شکر حاصل شده و برای تهیهٔ شیرینی و کیک، یا تزئین آنها استفاده میشود.

شیرینی مرنگ

 

مواد لازم شیرینی مرنگ :

سفیده تخم مرغ ۲ عدد (۶۰ گرم)
پودرقند یا شکر دانه ریز ۱۵۰ گرم (۳/۴ پیمانه)
تارتار ۱/۸ ق چ
وانیل ۱/۴ ق چ
رنگ ژله ای دلخواه

 

طرز تهیه شیرینی مرنگ :

سفیده ها را در ظرف تمیز و خشک و عاری از هر گونه چربی بریزید و شروع به زدن کنید تا سفیده کف کند. سپس ۱/۸ ق چ تارتار یا آبلیمو یا نمک اضافه کنید و به زدن ادامه دهید تا زمانیکه سفیده کمی پف کند و فرم بگیرد.
در این مرحله وانیل شکری یا مایع را اضافه کنید و به زدن ادامه دهید تا سفیده کاملا فرم بگیرد و از ظرف نریزد.
زمانیکه کامل فرم گرفت پودرقند را قاشق قاشق اضافه کنید و مدام با دور تند همزن بزنید تا مایه مرنگ آماده شود.
در نهایت مایه باید غلظت مناسبی برای ماسوره زدن داشته باشد و کاملا فرم گرفته باشد.
به تعداد دلخواه در کاسه بریزید و با رنگ ژله ای رنگ آمیزی کنید و هر رنگ را در قیف جداگانه ای بریزید.
در یک قیف بزرگتر ماسوره گرد ساده یا ماسوره شکوفه قرار دهید و قیف های کوچک را داخل آن قرار دهید.
میتوانید مقداری رنگ به دیواره قیف بمالید و مرنگ را در قیف بریزید تا هنگام پایپ خطوط رنگارنگ ایجاد شوند یا به صورت سفید بپزید.
در سینی کاغذ روغنی انداخته (سینی گالوانیزه نیازی به کاغذ روغنی ندارد ولی محض احتیاط میتوانید کاغذ بیندازید)، شروع به پایپ کردن مرنگ به شکل دلخواه کنید.
در صورت تمایل از ابتدا سیخ چوبی در سینی قرار دهید و مرنگ را روی سیخ پایپ کنید یا در آخر یک سیخ در مرنگ فرو کنید.
برای پخت روی بخاری یا شوفاژ، سینی را روی بخاری با شعله ملایم رو به متوسط قرار دهید و حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان دهید تا مرنگ کاملا بپزد. در طول پخت چک کنید که مرنگ بیش از حد نپزد یا نسوزد، رویه مرنگ باید کاملا حالت ترد داشته باشد و وقتی با انگشت به آن ضربه میزنید فرو نرود.
برای پخت داخل فر، فر را از ۱۰ دقیقه قبل با کمترین دمای ممکن که معمولا ۱۰۰ یا ۱۲۰ درجه است گرم کنید و سینی را در فر قرار دهید، ترجیحا درب فر را کمی باز بگذارید تا حرارت خارج شود و رویه مرنگ ترک نخورد، میتوانید از قاشق چوبی برای باز نگه داشتن درب فر استفاده کنید. حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه زمان برای پخت در فر نیاز است و بعد از پخت باید سینی یکساعت در فر خاموش بماند سپس از فر خارج کنید. من روی بخاری پختم.
مرنگ ها را در یک نایلون قرار دهید و با یک روبان تزیین کنید و به عنوان گیفت جشن یا تزیین انواع کیک و بیسکوکیک و دسر از آنها استفاده کنید.

پ.ن: تارتار پودر سفید رنگی است که میتوانید از لوازم قنادی تهیه کنید و باعث پایداری سفیده میشود.

 

شیرینی مرنگ

 

نکات شیرینی مِرَنگ meringue

۱- روی ظرف سفیده خام را با نایلون یا درپوش بپوشانید و ۱ ساعت در محیط استراحت دهید سپس شروع به آماده سازی کنید تا #مرنگ کیفیت بهتری داشته باشد.

۲- برای مرنگ کم شیرین تر به ازای هر ۲ سفیده تخم مرغ از ۸۰ گرم پودر قند استفاده کنید و این میزان تا ۱۶۰ گرم قابل افزایش است.

۳- نکته مهم در تهیه مرنگ، فرم گرفتن کامل سفیده است و تا زمانیکه سفیده فرم مطلوبی نگرفته به هیچ وجه پودرقند اضافه نکنید و به زدن ادامه دهید تا سفیده کاملا سفت شود و فرم بگیرد که در نهایت بتوانید مرنگ را با ماسوره های دلخواه و اشکال متفاوت پایپ کنید.

۴- از لوازم قنادی صفحات ترنسفر تهیه کنید و به جای کاغذ روغنی شیت ترنسفر را در سینی قرار دهید و مرنگ را روی طرح های ترنسفر پایپ کنید تا بعد از پخت طرح های خوراکی به مرنگ منتقل شوند.

۵- میتوانید فر را حدود نیم ساعت با کمترین دما گرم کنید سپس فر را خاموش کنید و سینی مرنگ را در فر خاموش قرار دهید تا با گرمای فر بپزند.

۶- برای جلوگیری از #ترک_خوردن_مرنگ، فر با کمترین دما روشن باشد و ترجیحا درب فر را باز بگذارید که حرارت اضافه خارج شود و مرنگ با حرارت ملایم و با جریان هوا بپزد. بعد از پخت یکساعت در فر خاموش بمانند سپس خارج کنید.

۷- برای پخت روی شوفاژ، کاغذ روغنی را برش بزنید و روی شوفاژ قرار دهید و مرنگ را همانجا پایپ کنید و اجازه دهید بپزند.

۸- برای پخت روی بخاری از سینی یا کاغذ روغنی استفاده کنید و شعله بخاری متوسط رو به پایین باشد که مرنگ ترک نخورد.

۹- به جای وانیل میتوانید از اسانس های دلخواه مانند اسانس پرتقال، موز، زعفران، هل و… یا زعفران خیلی غلیظ یا پودرکاکائو استفاده کنید و در همان مرحله که قرار بود وانیل اضافه شود طعم دهنده را اضافه کنید.

۱۰- مرنگ در مجاورت هوا خشک میشود پس تا پخت سری اول تکمیل شود روی ظرف را بپوشانید تا هوا نکشد و به مرور مواد را بپزید.

۱۱- برای تزیین کیک و بیسکوکیک حتما مرنگ در آخرین ساعت به کیک اضافه شود چون رطوبت خامه را جذب میکند و نرم میشود و ممکن است تغییر شکل دهد.

۱۲- برای تست پخت مرنگ، با ناخن روی آن ضربه بزنید، نباید فرو برود و باید صدای پوکی و تردی را بشنوید و به راحتی از کاغذ جدا کنید، یکی از مرنگ ها را تست کنید داخل آن نباید حالت خام و خیس و شل داشته باشد. در این زمان مرنگ پخته است.

۱۳- ماندگاری مرنگ بالاست حداقل ۲ ماه دور از رطوبت، حتما در ظرف دربسته یا نایلون نگهداری کنید.

منبع : پیج اینستاگرام آشپزی @marjan_rezazadeh


منبع:حرف تازه
گرداوری شده : ایران فراز

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A