افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
خانه » دانلود » سفر امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و روز عاشورا

اطلاعیه سایت

سفر امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و روز عاشورا

سفر امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و روز عاشورا


سفر امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و روز عاشورا

امام حسین از مدینه به کربلا می رود تا روز عاشورا

پس از هلاکت معاویه درسال شصت هجری، یزید به خلافت رسید. او به والی خود، ولید بن عتبه بن ابی سفیان درمدینه، نوشت تا به سرعت از امام حسین ـ علیه السلام ـ ، بیعت بگیرد.[۱] امام حسین ـ علیه السلام ـ با ولید درشب ۲۷ رجب سال ۶۰ هـ.ق ملاقات کرد. امام حسین ـ علیه السلام ـ آن شب را درمدینه درمنزل خود ماند، ولید عصر روز شنبه گروهی را نزد امام حسین ـ علیه السلام ـ فرستاد تا آن حضرت نزد او رفته و درحضورش با یزید بیعت کند.

 

امام حسین ـ علیه السلام ـ به فرستادگان ولید فرمود: تا فردا صبح مهلت دهید تا امشب هم شما و ما دراین باره بیندیشیم، خبر به ولید رسید، او مهلت داد. امام حسین ـ علیه السلام ـ درهمان شب که شب یک شنبه بیست هشت رجب سال ۶۰ هـ.ق، همراه فرزندان و برادران و برادر زادگان و بيشتر خاندانش از مدینه به سوی مکه حرکت کردند.[۲] آن حضرت با همراهان درشب جمعه سوم شعبان به مکه رسیدند.[۳] امام حسین ـ علیه السلام ـ درایام آغاز ذیحجه درمکه احساس خطر نمود، چرا که بیم آن می رفت، سربازان یزید آن حضرت را دستگیر کرده و به شام نزد یزید ببرند، به همین دلیل آن حضرت خانه خدا را طواف و میان صفا و مروه سعی نمود و از احرام بیرون آمده و احرام حج را به عمره تبدیل نمود، زیرا نمی توانست حج را تمام کند.

 

امام درروز هشتم ذیحجه سال ۶۰ هـ.ق با خاندان و فرزندان و شیعیانی که به او پیوسته بودند از مکه به سوی عراق حرکت کردند.[۴] همان روزی که مسلم بن عقیل درکوفه قیام کرد.
آن حضرت ماه شعبان، سوم شعبان به بعد، رمضان، شوال، ذی القعده و هشت روز از ذی الحجه را درمکه ماند.[۵]
بنابر این ایشان و همراهانش حدوداً به مدت ۱۲۵ روز درمکه اقامت نموده اند. امام ـ علیه السلام ـ درطی مسیر مکه تا کربلا بيست منزل ـ و به قول بعضی بیشتر ـ را پشت سر گذاشته و روز دوم محرم به سرزمین کربلا رسیدند.[۶] وقتی که امام و خویشان و یاران به زمین کربلا رسیدند امام ـ علیه السلام ـ فرمود: پیاده شوید این مکان جایگاه فرود بار و اثاثیه ماست و محل ریختن خون و قبور ما است.[۷]
نتیجه این که آن حضرت و همراهانش ۲۸ رجب از مدینه خارج و روز دوم ماه محرم الحرام به سرزمین کربلا رسیده اند، که درمجموع کاروان امام حسین ـ علیه السلام ـ با توجه به توقف چهار ماهه درمکه، درمدت ۱۵۴ روز، به سرزمین کربلا رسیده، و مدت خروج امام ـ علیه السلام ـ تا روز عاشورا، نیز ۱۶۲ روز می شود.
===================================

پاورقي ها:
[۱] . ابن اعثم، الفتوح، هند، ۱۳۹۳ هـ.ق ، ج۵، ص ۱۱.
[۲] . ابن الاثیر، الکامل فی التاریخ، بيروت، دار صادر، ۱۳۸۵ هـ.ق، ج۴، ص ۱۶.
[۳] . شیخ مفید، الارشاد، قم، موسسه آل البیت احیا التراث، ج۲، ص ۶۷.

[۴] . بلاذری، انساب الاشراف، بیروت، دار التعارف، ج۳، ص ۱۶۰.
[۵] . ابو مخنف، مقتل، ترجمه موسوی، قم، چاپ اول، ۱۳۷۸ش، ص ۳۳.
[۶] . احمد بن سهل بلخی، البدء و التاریخ، تهران، مکتبه الاسدی، ج۶، ص ۱۰، قزوینی، الامام الحسین و اصحابه، قم، چاپ باقری، ص ۱۹۴.
[۷] . سید بن طاووس، ملهوف، قم، انتشارات داوری، ص ۳۵.

همچنین :


گرداوری شده : ایران فراز

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , , , , , , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A