home دسته‌بندی نشده سبزه آبشاری و آموزش درست کردن سبزه آبشاری و معلق

سبزه آبشاری و آموزش درست کردن سبزه آبشاری و معلق


سبزه آبشاری و آموزش درست کردن سبزه آبشاری و معلق

سبزه آبشاری و آموزش ساخت سبزه معلق برای عید نوروز و سفره هفت سین و نحوه سبز کردن بذرهای خاکشیر و شاهی را در حرف تازه مشاهده کنید.

برای سبز کردن بذرهایی چون شاهی و خاکشیر که لعاب دار هستن باید چند اصول کلی را رعایت کرد.
برای اینکه سبزه آبشاری و معلق درست کنید از
بذرهای لعابدار مثل شاهی یا منداب و خاکشیر استفاده کنید که بعد از خیس خوردن حالت ژله ای به خود می گیرند و به راحتی به ماکت می چسبند.

سبزه آبشاری

خیس کردن: ابتدا مقداری بذر را پس از یک بار شستن به مدت ۴ ساعت با کمی آب خیس کنید یعنی آب برای بذر شاهی ۵ برابر و بذر منداب ۵/۲ برابر مقدار بذر است

طرز ساخت ماکت: سطح مناسب را انتخاب کرده و اول با آب افشان خیس کرده سپس یک لایه پنبه به ضخامت ۱ سانتیمتر روی سطح ماکت قرار دهید
بعد روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف کشیده و برای ثابت ماندن تنظیف و پنبه در جای خود می توانید با یک تکه کاموا آن را ببندید سپس سطح ماکت را با آب افشان کاملاً خیس کرده و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید دقت کنید بذر را فقط یک لایه روی تنظیف بمالید و بعد از اتمام کار با آب افشان سطح ماکت را کاملاً خیس کنید

کشیدن روکش نایلونی: سپس یک کیسه نایلونی شفاف که دو نقطه آن را سوراخ ایجاد کنید و اضافه های نایلون را زیر ماکت جمع کنید دقت کنید نایلون به سطح ماکت نچسبد.

مقدار آبدهی: روز اول و دوم سبزه شما به روزی ۳ بارآبدهی و از روز سوم که بذرها ریشه و جوانه کرد و سبزه شما به رنگ سبز کم رنگ در آمد دیگر احتیاج به روکش نایلونی ندارد در این مرحله سبزه را باید روزی ۲ مرتبه کاملاً سیراب نموده و دیگر احتیاج به آب افشان کردن ندارد.

مکان نگهداری: در ۳-۲ روزی که نایلون روی کار قرار دارد به محیط خاصی احتیاج نداشته و می توانید سبزه را در یک محیط معمولی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وقتی نایلون را برداشتید یک روز دیگر هم سبزه را در محیط قبلی قرار داده ولی در روزهای بعد باید سبزه را روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید. البته در معرض وزش باد نباشد در این مرحله سبزه به روزی ۱ بار آبدهی نیاز دارد.

سبزه آبشاری

 مدل جدید سبزه عید نوروز

بذر منداب در ۶ روز و شاهی در ۸ روز برای عید نوروز آماده می شود.
سعی کنید سبزه را در سبدهای حصیری قرار دهید تا آب از آن کاملاً تخلیه شود. اگر ماکت شما لبه دارد حتما لبه سبد را ببرید تا آب در آن جمع نشود و ایجاد بوی نامطبوع نکند.

سبزه آبشاری

مدل سبزه معلق

برای این مدل به یک سبد و یک تکه پارچه و یک تکه پنبه به ضخامت ۲ الی ۳ سانت تهیه کنید.
داخل سبد را مقدار یک لیوان سنگریزه می ریزیم تا واژگون نشود بعد آن را با پوشال کولر یا شلتوک یا چیزی که بتوانید جایگزین آن کنید پر کرده و تکه پارچه را به اندازه روی سبد بریده و ادامه آن را کمی باریک تر می بریم.

سبزه آبشاری و آموزش ساخت سبزه معلق

سپس پنبه را روی آن گذاشته و به پارچه کوک می زنیم بعد از اتمام کار آن را کاملاً خیس کرده و با دست آب اضافه آن را می گیریم تا حالت کوبیده پیدا کند و بذر را روی آن یک لایه می کشیم و طبق آموزش قبل آن را سبز می کنیم قبلاً از تنظیف استفاده می کردیم ولی با این روش هم می توان سبزه را آماده کرد متوجه باشید ادامه سبزه روی زمین نیفتد.


منبع:حرف تازه
گرداوری شده : ایران فراز

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A