كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
خانه » محرم 95 » باید ایران را به حمله هسته ای تهدید کنیم!

اطلاعیه سایت

باید ایران را به حمله هسته ای تهدید کنیم!

باید ایران را به حمله هسته ای تهدید کنیم!

«اسرائیل باید سیاست ابهام هسته ای خود را کنار گذاشته و ضمن نمایش توانایی های هسته ای خود و تهدید ایران، بازدارنگی خود را بیش از پیش افزایش دهد…»

باید ایران را به حمله هسته ای تهدید کنیم!

پایگاه صهیونیستی هاآرتص (Haaretz) با انتشار گزارشی به گمانه زنی در رابطه با حرکت ایران به سوی ساخت تسلیحات هسته ای و لزوم مقابله رژیم صهیونیستی با این تهدید پرداخته است.

 

مقامات و رسانه های صهیونیستی در سال های گذشته تلاش کرده اند با طرح ادعاهای دروغین در رابطه با تهدید هسته ای کشورمان، دولت آمریکا را علیه ایران تحریک نمایند.

 

درگزارش آمده است:

«اسرائیل و جامعه بین الملل تحت رهبری آمریکا در دهه های اخیر تلاش های گسترده ای بخاطر بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای داشته اند و تا کنون دررابطه موفق بوده اند.

 

اما در اسرائیل توجه کمی به خطرات پیش روی ما در صورت دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شده است. همچنین باید به این سناریوی کابوس وار نیز دقت کرد که با هسته ای شدن ایران دیگر کشورهای منطقه از جمله مصر، ترکیه و عربستان سعودی نیز تصمیم به هسته ای شدن خواهند گرفت.

 

در راستای همین بحث، مناسب است شرایطی را در نظر بگیریم که تمامی اقدامات بازدارنده در مقابل ایران با شکست مواجه شود و این کشور در آستانه عبور از آستانه هسته ای شدن قرار گیرد. درصورت اسرائیل چند گزینه بیشتر پیش رو نخواهد داشت.

 

اولین گزینه، حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران است. این اقدام تنها در صورتی ممکن است که ایران از آستانه هسته ای شدن عبور نکرده باشد چرا که در صورت عبور ایران از مرز دیگر این کشور از هر گونه حمله ای ایمن خواهد بود همان گونه کره شمالی اکنون از حملات مصون است.

 

اما تهدید ایران هسته ای بخاطر اسرائیل -اگر نگوییم تهدیدی وجودی است- آنچنان بزرگ است که اسرائیل هیچ چاره ای بجز حمله به ایران در صورت نزدیک شدن این کشور به آستانه هسته ای ندارد.

 

البته گزینه نظامی نمی تواند مشکل را به طور کلی حل کند و در بهترین حالت تنها می تواند آن را بخاطر چند سال به تعویق بیاندازد؛ و هزینه آن نیز آسیب های سنگینی است که از سوی ایران و حزب الله بر اسرائیل تحمیل خواهد شد.

 

درزمان اضافی که از طریق گزینه نظامی به دست می آید باید اقدامات گوناگونی، از جمله اعمال تحریم های سنگین، علیه ایران صورت پذیرد.

 

در صورتی که دیگر کشورهای منطقه نیز  هسته ای شوند، احتمالا دیگر اسرائیل قادر نخواهد بود از آنچه در اصطلاح حمله پیش دستانه خوانده می شود استفاده کند؛ همانطور که در سال ۱۹۸۱ علیه رآکتور هسته ای عراق و همچنین -بر اساس گزارش ها- در سال ۲۰۰۷ علیه رآکتور هسته ای سوریه انجام داده است؛ چرا که اسرائیل اکنون روابط صلح آمیزی با مصر و ترکیه دارد و هر دو آن ها مانند عربستان سعودی از متحدان آمریکا بوده و از تضمین امنیتی ایالات متحده بهره مند هستند و حمله نظامی علیه پایگاه های هسته ای این کشورها تقریبا غیر قابل تصور است.

 

اما دومین گزینه در مقابل ایران در آستانه هسته ای شدن، آن است که اسرائیل سیاست ابهام هسته ای خود را کنار گذاشته و توانایی های هسته ای خود را به نمایش گذاشته و به روشنی ژستی هسته ای گرفته و با تهدید ایران بازدارنگی اسرائیل را بیش از پیش افزایش دهد.

 

سومین گزینه نیز دریافت یک ضمانت امنیتی از آمریکا، احتمالا در قالب یک معاهده دفاعی است. البته دستیابی به یک معاهده دفاعی با آمریکا احتمالا سال ها به طول خواهد انجامید و در خلال این زمان، تلاش ها باید بر تضمین آینده توافق هسته ای با ایران متمرکز شود که هنوز بهترین راه بخاطر بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای به نظر می رسد.

 

باید بخاطر اصلاح و رفع عیوب توافق هسته ای برنامه ریزی کرد و در اولین مرحله به مسئله انقضای برخی از بندهای توافق پس از ۱۰ یا ۱۵ سال رسیدگی شود. آمریکا و متحدانش اکنون در حال تلاش بخاطر دستیابی به توافقات بیشتر با ایران هستند تا این اطمینان حاصل شود که ایران پس از انقضای توافق هسته ای نیز نخواهد توانست به تسلیحات هسته ای دست یابد. دستیابی به چنین توافقی بسیار بهتر از تلاش ها بخاطر لغو توافق کنونی خواهد بود.»

گرداوری: جام نیوز

‘); d.write(‘


گرداوری شده : ایران فراز

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A