افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷
خانه » بیوگرافی » بازتاب منفی استفاده نادرست از اینترنت، تأثیری مستقیم بر روابط اعضای خانواده دارد

اطلاعیه سایت

بازتاب منفی استفاده نادرست از اینترنت، تأثیری مستقیم بر روابط اعضای خانواده دارد

بازتاب منفی استفاده نادرست از اینترنت، تأثیری مستقیم بر روابط اعضای خانواده دارد


به گزارش مجله خبری و تفریحی گپینو به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قومس، جلیله روشن نهاد در آغاز با بیان اهمیت نقش اینترنت  اظهار کرد: نقش محورى اینترنت چنان اساسى است که بدون آن امکان برنامه ریزى، توسعه و بهره ورى در زمینه هایى نظیر: فرهنگى،اجتماعى، اقتصادى و علمى در جهان آینده امکان پذیر نخواهد بود.

وی تصریح کرد:  ظهور و گسترش اینترنت مانند هر نوآورى گسترده دیگر، باعث به وجود آمدن تغییراتى در جنبه هاى مختلف زندگى گردیده است.

این کارشناس مسایل اجتماعی این تغییرات را در سطوح مختلف عنوان کرده و گفت: بی شک نوع تغییرات اجتماعى و ارتباطى در این زمینه بیشتر می باشد و با توجه به جنبه هاى خوب و بد اینترنت، به هر حال این پدیده هم اکنون یک ابزار ارتباطى مهم در جامعه متمدن به شمار مى رود. 

روشن نهاد تصریح کرد:  فن آوری های جدید از زمانى که همراه با سرگرمی های مجازی وارد زندگى انسان شد، تا به امروز که به فرهنگی بین المللى تبدیل شده است، در کنار محاسن و مزایا، مشکلات و نگرانی هایی را نیز در خانواده ها به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد، تصویر ترسیم شده از خانواده در دنیاى مجازى، با فرهنگ و نگرش ما به خانواده و حدود و ثغور آن هم خوانی ندارد اظهار کرد:  شاید همه افراد خانواده ساعت ها و لحظات زیادی را در فضای مجازی سپری کرده و در این فضا با شماری از سبک هاى گوناگون زندگى، هویت هاى جدید و فرهنگ هاى متغیر روبه رومى شوند.

کارشناس مسایل اجتماعی با اشاره به اینکه فضای مجازی، فرهنگ ویژه خود را ایجاد میکند خاطرنشان کرد: ارزش ها و اصول اخلاقى حاکم بر خانواده در فضاى مجازى، تعریف متفاوتى با دنیاى واقعى دارد.

جلیله روشن نهاد با بیان اینکه اعتیاد یا وابستگى رفتارى به اینترنت یا بازی های رایانه ای، پدیده اى است که با آسیب های جسمى، مالى، خانوادگى، اجتماعى و روانی همراه است یادآور شد: شخص وابسته، دچار افت زیادی در کارکردهای فردى و اجتماعى مى شود.

وی افزود: این افراد زمان کمتری را به اعضای خانواده اختصاص می دهند و بیشتر وقت خود را در تنهایی، وقف رایانه می کنند .

این کارشناس مسایل اجتماعی با اشاره به اینکه  این بازتاب منفی، به راحتی بر روابط اعضای خانواده یعنی، همسران، والدین و فرزندان تأثیر می گذاردابراز کرد:  استفاده آسیب زا از اینترنت، اغلب منجر به نوعى زندگى اینترنتى مى شود که ممکن است فرد را به صورت کامل از زندگى واقعى و روابط فردى واقعى منزوى سازد.

روشن نهاد با بیان اینکه در بسیارى از محیط هاى اینترنتى، برخى از کاربران خودشان را گرفتار سبک زندگى اینترنتى مى کنند گفت: این افراد مى خواهند زمان هر چه بیشترى را به اینترنت اختصاص دهند و  این امر گاهى اوقات باعث مى شود که زندگى شخصى خود را نادیده بگیرند.

وی تصریح کرد: احساسات رو به تزاید افسردگى، نومیدى، سرخوردگى، از خود بیگانگى، گناهکارى، شرمسارى و خشم مى توانند از علایم هشدار دهنده استفاده آسیب زا از اینترنت باشند .

 کارشناس مسایل اجتماعی اظهار کرد: شخص ممکن است این احساسات را با فضاى زندگى اینترنتى و یا زندگى واقعى پیوند دهد و  در نهایت دچار نوعی دوگانگى شخصیتى شود که این مسئله در نوع چگونگى روابط با اعضاى خانواده تأثیر مى گذارد.

روشن نهاد با بیان اینکه اینترنت نقش گفتگو را کم رنگ تر کرده است و زنگ خطر جدى را براى ارتباطات انسانى به صدا در آورده است گفت: فریبندگى اینترنتى در محیط خانواده، باعث از هم گسیختگى ازدواج، روابط زناشویى و روابط والدین – فرزندى گردیده است.

وی با اشاره به اینکه استفاده بیش از حد از اینترنت، با پیوند ضعیف اجتماعى مرتبط است عنوان کرد:  اینترنت مفرى براى کسانى که از مشکلات روانی  نظیر تشویش، افسردگى و عدم اعتماد به نفس کافی می باشند است و تکیه بیش از حد این افراد به دنیای مجازی، منشأ ایجاد اختلالات در آنهاست.

این کارشناس مسایل اجتماعی افزود : همانطور که می بینیم اختلالاتی نظیر اعتیاد اینترنتى، افزایش اضطراب، منفى کارى، پنهان کارى، اختلال در فعالیت هاى زندگى، جدایى از جامعه، طلاق، شکست هاى تحصیلى و مشکلات مالى در زندگی این افراد دیده می شود.

روشن نهاددر پایان با بیان اینکه اینترنت به خودى خود ابزارى بى طرف می باشد عنوان کرد: این وسیله، در ابتدا براى تسهیل تحقیقات در نهادهاى علمى و نظامى مورد استفاده قرار مى گرفت، اما در حال حاضر روند استفاده نادرست افراد از آن، به مشکلی اساسی و بزرگ برای جامعه مبدل شده است.

عضویت در کانال تلگرام گپینو

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :منبع: گپینو

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A