home اخبار ورزشی آخرین وضعیت آب شرب آبادان

آخرین وضعیت آب شرب آبادان


جلیل مختار با اشاره اقدامات انجام گرفته در بحث بهبود کیفیت آب شرب شهرستان آبادان اظهار کرد: در خصوص بهبود وضعیت آب شرب آبادان چندین پروژه در حال اجرا است تا شاهد بهبود وضعیت کیفی آب در آبادان باشیم.

 

وی با اشاره به شوری آب در شهرستان آبادان افزود: بحث پیشروی آب دریا از سال‌های گذشته پیش بینی شده بود و با توجه به کاهش دبی آب شیرین رودخانه‌ها، پیشروی آب شور دریا از طریق اروندرود و بهمنشیر مساله‌ای بود که از سوی کارشناسان مطرح می‌شد.

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که از سال ۱۳۷۸ شوری آب در آبادان دیده شد، تصریح کرد: وزارت نیرو در این زمینه باید برنامه‌هایی از جمله احداث سدهای مختلف را در آبادان اجرایی می‌کرد تا بتواند جلوی پیشروی آب شور دریا را به آب‌های شیرین بگیرد تا شرایط کنونی که مردم با آن مواجه هستند، به وقوع نپیوندد.

 

مختار عنوان کرد: در سال گذشته کلنگ‌زنی احداث سدهای پایین دست و بالادست بهمنشیر و کارون آغاز شد اما احداث این سدها حدود سه سال زمان می‌برد تا پس از آن شاهد عدم ورود آب شور دریا به رودخانه‌های بهمنشیر و کارون باشیم. به جهت این‌که سه سال مدت زمان طولانی برای مردم است، به منظور جلوگیری از ورود آب شور دریا به کارون و بهمنشیر، احداث بندهای موقت از حدود ۲۰روز گذشته در شهرستان آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: طول این بند موقت حدود ۱۵۰متر و ارتفاع آن در آب حدود ۱۸متر است تا روز گذشته حدود ۱۲۰ متر از این بند احداث شده است و نیروها در تلاش هستند تا این بند طی ۵ یا ۶روز آینده تکمیل شود. در صورت تکمیل این بند ورود آب شور به رودخانه کارون و بهمنشیر کاهش پیدا می‌کند و این مساله باعث می‌شود تا EC آب شرب کاهش پیدا کند.

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دومین مساله‌ای که به صورت ویژه به دنبال آن هستیم بحث تکمیل فاز دوم طرح آب غدیر است. از حدود ۱۱ماه گذشته کار لوله‌گذاری این طرح از کرخه تا آّبادان آغاز شد و بیش از ۹۰ کیلومتر تاکنون لوله‌گذاری شده است. کمتر از ۵کیلومتر دیگر باقی مانده است تا آب از طریق طرح غدیر به آبادان برسد تا مردم از آبی با کیفیت بالاتر بهره‌مند شوند.

 

مختار با بیان این‌که تا روز گذشته ورودی آب از طریق طرح غدیر در شهرستان آبادان به حدود ۱۱۰هزار مترمکعب رسید، ادامه داد: با توجه به این موضوع تا حدودی وضعیت کیفی آب در شهرستان آبادان بهبود پیدا کرد. با اقدامات دیگری که در شهرستان در حال انجام است، وضعیت کیفی آب آبادان بهتر خواهد شد.


منبع:titre1online.ir
گرداوری شده : ایران فراز

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A